Uszkodzenia modułów fotowoltaicznych. Część 3

Moduły fotowoltaiczne to urządzenia, od których w dużej mierze zależy, czy instalacje fotowoltaiczne będą służyć bezawaryjnie przez co najmniej kilkanaście lat. Niestety, moduły narażone są na różnorodne uszkodzenia i wywołane nimi awarie, które mogą być powodowane (ale nie muszą) błędami podczas produkcji. W poprzednich artykułach opisywaliśmy specyfikę tzw. hot spotów oraz degradacji warstwy EVA. Tym razem pochylimy się nad kolejnymi uszkodzeniami, za które w dużej mierze odpowiedzialne są zaniedbania podczas przechowywania i transportu.

Mikropęknięcia ogniw

Tzw. cracks oraz microcracks. To problem częsty z tego względu, że niezwykle trudny do uniknięcia. Do drobnych pęknięć modułów może dochodzić zarówno podczas produkcji, jak i w trakcie transportu oraz samej instalacji. Pęknięcia nie zawsze wiążą się ze stratami w mocy instalacji. Dotyczy to zwłaszcza pojedynczych pęknięć czy trójkątnych odłamków na krawędzi ogniwa. Inaczej, gdy np. pęknięcia pokryją całą powierzchnię ogniw i z tego powodu ogniwo odłączy się od busbaru (taśmy przewodzącej prąd). Wówczas może nastąpić częściowa utrata sprawności ogniwa.

Pęknięcia warstwy szkła

Tego typu uszkodzenie zawsze trwale szkodzi modułom, dlatego ogniwa z pękniętym szkłem wymienia się na nowe. Przyczynami są prawie zawsze uszkodzenia mechaniczne (silne opady gradu, uderzenie ciężkim przedmiotem, nieostrożny transport, chodzenie po panelu podczas instalacji). Za pęknięcia szkła raczej nie opowiadają wady materiałowe ani technologiczne.

Wypalenie puszki przyłączeniowej

W puszkach przyłączeniowych znajdują się diody bypass, które odpowiadają za odcinanie tych części modułu, które zostały zacienione i w konsekwencji zbyt słabo pracują. Jeżeli diody zostaną założone niestarannie, istnieje ryzyko ich przegrzania, a tym samym spalenia się całej puszki przyłączeniowej.

Problemy ze złączami

Dotyczą najczęściej gorszej jakości, nieoryginalnych produktów. Oryginalne są konektory typu MC4, ale niektóre firmy produkują własne złączki, które rzekomo są z nimi kompatybilne. Takie produkty są bardziej narażone choćby na złamanie podczas montażu w niskiej temperaturze na zewnątrz lub mogą słabiej przewodzić prąd. Gdy złącze będzie niedostatecznie zaciśnięte, kontakt elektryczny i iskrzenie będą za słabe, a to doprowadzi do wypalania konektora.

Poznaj ofertę naszego sklepu internetowego 

Dodaj komentarz