Ustawianie anteny satelitarnej – najpopularniejsze błędy

Jeśli nie chcecie skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców, którzy zmagali się z wieloma antenami satelitarnymi, jesteście skazani na własne umiejętności. Jeśli robicie to pierwszy raz – życzymy powodzenia!

Wydawać by się mogło, że ustawienie anteny to banalne zadanie. Nic bardziej mylnego. Praca na wysokości bywa stresująca, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Wtedy nietrudno o błąd, który może zakończyć niepowodzeniem całe przedsięwzięcie. A jakie błędy najczęściej przydarzają się początkującym monterom?

Niewłaściwe miejsce

Najbardziej powszechny błąd. Szukając lokalizacji, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość odbieranego sygnału. Najczęściej są to drzewa, dachy budynków czy inne elementy, który zasłaniają antenę, nawet skierowaną we właściwą – południową – stronę. Sama pora roku montażu ma znaczenie, np. ze względu na liście, które zwiększają objętość korony drzewa.

Niebezpieczna wysokość

Antena powinna być umieszczona dość wysoko, ale jeśli przesadzimy w tym aspekcie, to zaburzymy działanie… piorunochronu. Jeśli będzie burza i piorun uderzy w dom, wtedy antena jest na pierwszej linii ognia. W efekcie, błyskawicznie przechodzi do każdego urządzenia w domu, powodując mnóstwo strat.

Brak stabilizacji

Niestety antena – niezależnie od rodzaju – potrzebuje solidnego wspornika lub masztu, na którym oprze swój ciężar. Jeśli zaoszczędzimy na jednym z elementów, wtedy antena zacznie przechylać się na jedną ze stron, a w konsekwencji może nawet… wyrwać wspornik z elewacji. Im większa antena, tym wspornik musi być większy. Od tej zasady nie ma żadnych odstępstw.

Do montażu na elewacji polecany jest uchwyt aluminiowy, który jest może mniej stabilny, ale za to lżejszy i bardziej odporny na korozję. Stalowe uchwyty są bardziej stabilne, ale dużo cięższe.

Zły kąt pochylenia

Nie ma jednego uniwersalnego kąta pochylania anteny względem elewacji. Wszystko zależy od rejonu Polski (sygnał jest różny). Zanim zaczniemy ustawiać antenę, warto zapoznać się z zaleceniami producenta i programatora, mając na uwadze, że kąt mierzymy od punktu mocowania. Bardzo ważna informacja. Wiele osób popełnia w tym miejscu błąd i za punkt odniesienie bierze poziom ziemi.

Musimy pamiętać o tym, że sygnał narażony jest na liczne zakłócenia w tym LTE. Zwłaszcza przy programach w jakości HD dokładne ustawienie anteny staje się trudne. Masz problem? Zaufaj profesjonalnej firmie instalacyjnej.

Poznaj ofertę naszego sklepu internetowego 

Dodaj komentarz