Uchwyty antenowe – jaki wybrać?

Wydawać by się mogło, że wybór uchwytu antenowego to proste zadanie. Nic bardziej mylnego. To zdecydowanie jeden z ważniejszych elementów, bez którego prawidłowy montaż anteny satelitarnej jest niemożliwy. Tylko właściwie dopasowany gwarantuje stabilność całej konstrukcji, a tym samym wysoką jakość obrazu, na czym najbardziej nam zależy.

Ustawienie ma znaczenie

Talerz nie może być skierowany w dowolnym kierunku. Musi być ustawiony pod właściwym kątem, opisanym szczegółowo w instrukcji obsługi. Teoretycznie – mając takie informacje – nie powinniśmy mieć problemów z obraniem kursu na satelitę. Niestety nie zawsze konstrukcja i lokalizacja samego domu, czy bloku mieszkalnego pozwalają na dowolne manewrowanie. W takiej sytuacji możemy poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę (gwarancja skuteczności) b wybrać tańszą, czyli samodzielny montaż z wykorzystaniem odpowiedniego uchwytu mocującego.

Jaki uchwyt antenowy?

Jeśli zależy nam na jak najwyższej jakości obrazu i dźwięku, nie możemy oszczędzać na żadnym elemencie zestawu antenowego, a tym bardziej na uchwycie. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju modeli, dlatego nie powinno być problemów z doborem właściwego uchwytu, który ma nam służyć przez wiele lat. Decyzja powinna być przemyślana, aby nie oszczędzić sobie w przyszłości poprawek.

Uchwyt a dom wolnostojący

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, powinniśmy się zainteresować uchwytami giętymi (mocowanymi prostopadle pod kątem prostym), czyli najpopularniejszymi ze wszystkich dostępnych. Jest to rozwiązanie stosowane zwłaszcza przy większych przestrzeniach. Wtedy pole manewru mamy dużo większe. Aby stabilnie przytwierdzić taki uchwyt będziemy potrzebowali wytrzymałych śrub (które należy bardzo mocno dokręcić) oraz kołków rozporowych.

Dom wolnostojący daje również możliwość zamocowania uchwytu na komin, co w przypadku otwartej przestrzeni (pozbawionej wysokich drzew) pozwala odbierać telewizję cyfrową w lepszej jakości. Aby mieć pewność, taka konstrukcja będzie stabilna, powinniśmy wziąć poprawkę na siłę wiatru.

Antena satelitarna na balustradzie?

Montując antenę na bloku czy kamienicy, możemy napotkać problemy z uzyskaniem zgody na wiercenie w ścianie (choć zdarza się to rzadko). Coraz częściej elewację pokrywa styropian, co  utrudnia stabilny montaż. Najlepszym wyjściem z takich sytuacji jest uchwyt balkonowy.

Równie istotne jest rozróżnienie stalowego i aluminiowego uchwytu. Ten pierwszy jest stabilniejszy i masywniejszy, ale jednocześnie bardziej narażony na korozję i dużo cięższy niż aluminiowy, zatem nie zalecamy wieszać go – ze względów bezpieczeństwa – na elewacji. Aluminiowy, ponadto jest odporny na korozję, ale mniej stabilny, a tym samym bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Dodaj komentarz