Smart home to dom energooszczędny. Inteligentne systemy fotowoltaiczne cz. II

Ostatni artykuł poświęcony był charakterystyce inteligentnych systemów fotowoltaicznych SolarEdge. Pisaliśmy m.in. o poszczególnych urządzeniach systemu, jak i o korzyściach wynikających z ich posiadania. W dzisiejszym artykule porównamy system SolarEdge z tradycyjnym falownikiem, przedstawimy wyniki, które można uzyskać dzięki inteligentnemu systemowi, a także scharakteryzujemy system StorEdge.

SolarEdge vs. tradycyjny falownik

Aby najlepiej zrozumieć wartość systemu SolarEdge warto porównać go z tradycyjnym falownikiem dzięki przykładowi instalacji z 2013 roku. Właściciel domu postanowił zainstalować system PV w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Jego dom miał niewielką powierzchnię dachu z licznymi załamaniami. Zoptymalizowany system falowników SolarEdge umożliwił zainstalowanie pięciu dodatkowych modułów w jednym łańcuchu 23-modułowym, mimo niesymetrycznej budowy dachu. Moduły były ustawione w różnych kierunkach, a dzięki możliwości śledzenia maksymalnych punktów mocy na poziomie każdego z nich, możliwe stało się uzyskanie maksymalnej ilości energii. Co ważne, nawet jeśli panele zainstalowane były na różnych stronach dachu, będąc podłączone do jednego łańcucha, nadal generowały energię zgodnie z własnym punktem maksymalnej mocy.

Porównanie systemu SolarEdge z tradycyjnym falownikiem dzięki programowi symulacyjnemu przyniosło jednoznaczne wyniki. Zgodnie z tym porównaniem, nawet 18 paneli SolarEdge jest w stanie wygenerować w pierwszym roku użytkowania o 6,7% energii więcej niż tradycyjny falownik. Ten wygeneruje średnio 3759 kWh na rok, a SolarEdge w tym samym czasie aż 4012 kWh. Porównanie wskaźnika wydajności przedstawia się następująco: 71,74% dla tradycyjnego falownika, a 76,57% dla SolarEdge. Dzięki elastycznemu projektowaniu właściciel domu oszczędził na kosztach systemowych 800 złotych.

Dla domowników i instalatorów

Oczywistą korzyścią dla właścicieli domów, którzy korzystają z systemu StorEdge jest znaczna redukcja kosztów energii elektrycznej i zwiększenie niezależności energetycznej. StorEdge niesie za sobą także korzyści dla instalatorów. System jest stosunkowo łatwy w instalacji oraz projektowania. Ponadto system ten jest także bezpieczniejszy, dzięki zgodności z normami VDE 2100-712 i IEC 60947. Dzięki funkcji SafeDC™ zminimalizowane jest również ryzyko porażenia prądem m.in. podczas instalacji.

Dodanie systemu StorEdge do instalacji fotowoltaicznej

Korzyści z dodania systemu StorEdge do istniejącej instalacji fotowoltaicznej zostaną zauważone właściwie natychmiast. Typowe gospodarstwo domowe będzie mogło dzięki niemu zgromadzić ponad dwa razy więcej energii niż poziom zużycia własnego (z 33% do 72%).

Dodaj komentarz