Samodzielny montaż anteny satelitarnej – na co zwrócić uwagę

Montaż anteny satelitarnej – wbrew pozorom – nie jest zbyt prostym zadaniem. Nie tylko należy zastosować specjalistyczne narzędzia, posiadać wiedzę o elektronice oraz również poprosić o pomoc drugą osobę. Dlatego większość z nas decyduje się na zlecenie prac doświadczonym monterom.

Gdzie zamontować antenę?

Wybór miejsca na antenę powinien być dobrze przemyślany. Głównie ze względów bezpieczeństwa. Dlatego ważne, żeby miejsce było maksymalnie najbardziej dostępne dla domowników, najlepiej niewymagające pracy na wysokości. Aby jednak montaż anteny mógł zostać przeprowadzony na bloku mieszkalnym, musimy uzyskać zgodę administratora budynku.

Dopiero wtedy weryfikujemy stan powierzchni, do której docelowo ma zostać przytwierdzony cały zestaw satelitarny. Ponadto, idealnym scenariuszem jest brak konieczności wiercenia w elewacji Im mniej inwazyjnie, tym lepiej dla estetyki i wytrzymałości budynku.

Jakich narzędzi potrzebujemy?

  • drabina – najlepiej, odpowiednio długa, abyśmy mogli bez żadnych obaw i trudności wejść na dach. Dla bezpieczeństwa, polecamy założyć również dobrze dopasowaną uprząż. Przezorny zawsze ubezpieczony;
  • wiertarka udarowa (wraz z właściwymi wiertłami i kołkami rozporowymi);
  • zestaw antenowy: antena (zwana czaszą), konwerter satelitarny (jeśli mamy dekoder z nagrywarką, wtedy niezbędny będzie konwerter z dwoma wyjściami „Twin”;
  • poziomica, wkrętak, obcęgi, kompas, nóż, kit, kątomierz;
  • taśma izolacyjna
  • wspornik – niezbędny do mocowania wszystkich elementów zestawu antenowego
  • śruby i klucze – przydatne do instalowania anteny na uchwycie;
  • kabel antenowy (właściwy do naszej instalacji satelitarnej), najlepiej sprawdzający się w pracach na zewnątrz.

Montaż anteny satelitarnej czas zacząć

Zaczynamy od samego uchwytu, zwracając uwagę na stabilność masztu. Do tego celu przyda nam się z pewnością stalowa rura o średnicy przynajmniej 35 milimetrów. Przy wyborze uchwytu decydujące będzie miejsce jego montażu. Inny model uchwytu wybierzemy dla balustrady, inny dla słupków, a jeszcze inny do murów. W przypadku specyficznych budynków (np. odgromowych), dodatkowo potrzebne będą dwa rodzaje kabli – 80mm2 Fe albo 50 mm2 Cu.

W następnym etapie potrzebujemy połączyć konwerter satelitarny z tunelem, używając do tego wtyków „F”. Jeśli nie zachowamy ostrożności, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo potknięcia się o niego. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Jeżeli antena jest wyposażona w dwa (lub więcej) konwertery, to polecamy ustawić konwerter, na którym najbardziej nam zależy idealnie w środku ogniska anteny. Jeśli chodzi o pozostałe konwertery, wtedy wystarczy ustawiamy je na stabilnej antenie. Następnie należy właściwie skorygować ich lokalizacje.

Jeśli mamy do czynienia z tunerem analogowym, antenę bez problemu można ustawiać na obraz, co w przypadku tunerów cyfrowych jest niemożliwe. Wtedy konieczny będzie zakup miernika sygnału antenowego, bądź skorzystanie z usług montera. Jeśli mamy problem z precyzyjnym ustawieniem, do tego celu niezbędny może się okazać przedziałka na czaszy, jednak pamiętajmy, żeby wziąć poprawkę na odchylenie masztu.

Dodaj komentarz