Rodzaje systemów fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej wybierane zarówno przez prosumentów, jak i przez większe podmioty gospodarcze, jak szkoły, gminy czy firmy. Ze względu na lokalizację instalacji trzeba wybrać odpowiedni system mocowań i konstrukcji. Istnieją systemy na dach skośny, płaski oraz systemy wolnostojące.

Systemy na dach skośny

Jak można zaobserwować, dachy o profilu skośnym są najczęściej występującymi w Polsce. Przy montowaniu paneli fotowoltaicznych, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. Istnieją systemy na dachówkę ceramiczną (np. system CORAB D-01), łupkową, bitumiczną (np. system CORAB D-03), karpiówkę, blachę trapezową czy blachodachówkę (np. system CORAB B-01). Systemy pozwalają na ułożenie paneli zarówno pionowo, jak i poziomo.

Systemy na dach płaski

W przypadku, gdy mamy do czynienia z dachem płaskim, musimy wybrać stosowne do tego instalacje wsporcze. Są one produkowane najczęściej z aluminium, stali ocynkowanej czy nierdzewnej. Typ systemów mocowań zależy w tym wypadku od tego, czy mamy możliwość przymocowania konstrukcji do podłoża. Jeśli tak, możemy wybrać system inwazyjny. Jeśli nie chcemy lub nie możemy ingerować w strukturę dachu, warto zastosować konstrukcję balastową.

Systemy wolnostojące

Innych metod instalacji potrzebują systemy wolnostojące. Systemy wolnostojące mogą być wykorzystywane zarówno na potrzeby indywidualnych prosumentów, jak i przez duże podmioty, które chcą stworzyć farmy solarne. Spośród systemów wolnostojących możemy wymienić:

  1. Systemy dwupodporowe wbijane w grunt (WS-007, WS-015 i WS-016) – montaż opiera się na słupkach wbijanych za pomocą kafara w grunt. Na słupkach są mocowane uchwyty a na nich szyny.
  2. Systemy dwupodporowe wkręcane w grunt (WS-004 i WS-006) – opiera się na stalowych podporach wbijanych w podłoże.
  3. Systemy dwupodporowe mocowane do fundamentu (WS-008, WS-009 oraz system Carport na jeden lub dwa samochody) – w tym przypadku słupy są mocowane do fundamentu za pomocą wkrętów.

 

 

Dodaj komentarz