Rodzaje anten do cyfrowej telewizji naziemnej

W jednym z ostatnich artykułów wspominaliśmy o niezbędnych urządzeniach do uruchomienia cyfrowej telewizji naziemnej, a dzisiaj skoncentrujemy się na rodzajach anten DVB-T, bez których odbiór byłby niemożliwy. Już na początku musimy ustalić, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu, który sprawdziłby się w każdych – nawet najbardziej wymagających – warunkach. Wszystko zależy od lokalizacji.

Antena pokojowa

Bardzo wygodna, ale niestety w wielu przypadkach niewystarczająca. Ma to związek z zakłóceniami, które pojawiają się już w sytuacji, gdy… chodzimy po mieszkaniu lub obok naszego domu często przejeżdżają samochody. Każda zewnętrzna antena okaże się lepszym rozwiązaniem niż pokojowa, bowiem fale z pasma UHF nie przenikają bezstratnie przez ściany. Każda przeszkoda tłumi fale. Może być wykorzystywana jedynie przy niewielkiej odległości od nadajnika lub w idealnej lokalizacji (np. okna są skierowane ku nadajnikowi). Nawet bardzo silny wzmacniacz antenowy będzie miał problemy z „czystym” odbiorem kanałów. Tylko antena zewnętrzna gwarantuje wystarczający zysk energetyczny.

Antena DVB-T – aktywna czy pasywna?

Oferta anten naziemnych (dvb-t)

Odpowiedzią na to pytanie powinna być odległość między telewizorem a anteną DVB-T. W większość przypadków wystarczający okazuje się model pasywny, który nie posiada dodatkowe przedwzmacniacze, bowiem zazwyczaj długość kabla jest bardzo mała. W takiej sytuacji wzmacniacz to zbędny wydatek.

Jeśli chodzi o antenę aktywną, to taki wzmacniacz jest już fabrycznie wbudowany i przydaje się w przypadku słabej jakości anteny. Wtedy ponosimy zbyt duże straty w jakości sygnału i dobry wzmacniacz jest na wagę złota. Ponadto, wykorzystywany jest, jeżeli odległość od nadajnika jest dość spora. Nie używajmy wzmacniacza, jeśli nie zachodzi taka potrzeba. W wielu sytuacjach może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Antena panelowa

Przeznaczona do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Sprawdza się, kiedy odległość od nadajnika jest niewielka albo potrzebny jest sygnał GSM. Wysokiej jakości modele potrafią odbierać kodowane i niekodowane kanały cyfrowej telewizji naziemnej, zarówno w standardzie SD, jak i HD. Trzeba bardzo ostrożnie dobierać wzmacniacz, bowiem może znacznie pogorszyć odbiór.

Antena typu „combo”

Jest to zestaw połączonych ze sobą anten VHF oraz UHF, przeznaczony do odbioru sygnału cyfrowego DVB-T, nie tylko w paśmie UHF (MUX 1,2,3), ale również VHF (MUX 8). Wiele tego typu anten jest wyposażonych w specjalny, zintegrowany filtr LTE, który potrafi zapobiec zakłóceniom z pasma szybkiego Internetu. W efekcie otrzymujemy niezakłócony sygnał telewizyjny.

Zestaw antenowy do kluczowy element telewizyjnej układanki, dlatego wybór modelu powinien być poprzedzony skrupulatną analizę, dopasowują rozwiązanie do naszych potrzeb. Nie szukajmy uniwersalnej anteny, która sprawdzi się w każdych warunkach. Unikajmy najtańszych zestawów, aby nie stracić na jakości obrazu. Użyty materiał ma znaczenie.

Dodaj komentarz