Ranking TIER dla modułów PV – dlaczego warto go śledzić?

Czy można w obiektywny sposób ocenić jakość modułów fotowoltaicznych oraz wiarygodność producenta? Dzięki opracowaniu Bloomberg New Energy – jak najbardziej. BNEF PV MODULE MAKER TIER 1 LIST, Q1 2017 wskazuje marki, którym z pewnościom można zaufać.

System poziomów (tiering) został stworzony na podstawie sprawozdań atrakcyjności z wykorzystaniem kryteriów o transparentnym charakterze. Przy układaniu listy uwzględnia się m.in. jakość wykonania paneli, rodzaj zastosowanej technologii, cenę oraz stabilność finansową producenta. Na ich podstawie łatwo nakreślić, jak dużym zaufaniem można obdarzyć danego producenta i na ile wiarygodne są udzielane przez niego gwarancje.

Kto podlega ocenie?

Bloomberg New Energy Finance uzyskuje dane do rankingu na podstawie transakcji firm z przeszłości. Stan na ten rok obejmował bazę ponad 17 tysięcy firm produkujących i sprzedających moduły fotowoltaiczne z całego świata. Aby zostać uwzględnionym w ocenie, należy otrzymać finansowanie dla sześciu różnych projektów o mocy 1,5 MW i więcej od sześciu różnych banków, które to projekty zakończyły się finansowym powodzeniem. W rankingu nie biorą udziału firmy wytwarzające produkty pod OEM lub niezajmujące się produkcją we własnym zakresie.

Jak przedstawia się aktualna lista? Na szczycie znalazły się takie marki m.in. Hanwha Q.Cells (5,55 GW/rok) oraz JA Solar (5,50 GW/rok). Produkty tych marek znajdują się w ofercie firmy Corab.

Skąd pomysł na ranking TIER?

Firma Bloomberg New Energy Finance jako autorytet w kwestii badania rynku energii na świecie spotykała się z częstymi pytaniami klientów o listę producentów, z którymi warto współpracować. Poza tym ranking jest przydatny do tworzenia długoterminowych prognoz gospodarczych, badań branży oraz analizy konkurencji.

Dodaj komentarz