Pochylenie instalacji fotowoltaicznej a ilość pozyskanej energii

Zastanawiając się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Jedna z nich jest kąt nachylenia  instalacji fotowoltaicznej a ilość pozyskanej energii.

Kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej – uwarunkowania środowiskowe oraz technologiczne

Sytuacją najbardziej optymalną jest umieszczanie modułów fotowoltaicznych w kierunku południowym. W ten sposób osiąga się zdecydowanie większą ilość energii, ponieważ ta strona jest o wiele bardziej wystawiona na ekspozycję słońca. Jak podaje Bogdan Szymański kąt nachylenia modułu PV jest uzależniony od:

  • Okresu pracy instalacji w ciągu roku
  • Szerokości geograficznej
  • Technicznych możliwości montażu
  • Dostępnej przestrzeni montażowej

Energia versus pochylenie

Instalacje tzw. naziemne, czyli montowane na gruncie lub na fundamencie, podłączone do sieci, są najczęściej pochylane w kierunku południowym pod kątem 20-30˚ na terenie Polski południowej. Z kolei na jej północnej części 25-35˚. Jest to najbardziej standardowe rozwiązanie dla pozyskania optymalnej ilości nasłonecznienia, które przekłada się na sumę pozyskanej energii.

W systemach fotowoltaicznych, które umieszczamy na gruncie, trzeba wziąć pod uwagę przyszłą możliwość konserwacji paneli – wśród działań zapobiegawczych i ochronnych można wymienić czyszczenie paneli czy choćby koszenie trawy wokół.

Dlatego w takim przypadku wybiera się najczęściej profile stalowe, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Profile są wbijane za pomocą kafara bądź instalowane na fundamentach, na których za sprawą szyn montażowych układa się panele.

Inwestorzy i wykonawcy szukają konstrukcji, które pomimo kontaktu z glebą i trudnych warunków atmosferycznych spełnią swoją rolę przez wiele lat. Między innymi ze względu na lepszą odporność na korozję w glebie niż inne powłoki, Corab swojej systemy wolnostojące wykonuje z Magnelisu. Magnelis to specjalistyczna powłoka metaliczna, która okazała się przełomem w ochronie przed korozją. Decydującą kwestią jest skład powłoki, który procentowo zawiera 3% Mg i 3,5% Al. Dzięki temu wytwarza ochronną warstwę pasywną, która nie dopuszcza do rozwoju korozji.

 

Koszty związane z kątem nachylenia

Im większe odchylenie dachu od południa, tym większe nakłady kosztów generuje przedsięwzięcie. Przy 45-stopniowym odchyleniu od południa przy kącie dachu 15-60˚ koszty instalacji będą niewspółmierne do zysku z otrzymanej energii. W przypadku 30-stopniowego odchylenia sprawa wygląda lepiej. Straty będą nie większe niż 2%.

Instalacja na dachach budynków jest najczęściej realizowana poprzez mocowanie paneli na aluminiowych szynach montażowych, przytwierdzonych na dachu dzięki kotwie, która musi być dostosowana do zewnętrznego pokrycia dachu – blachy, blachodachówki, płyty warstwowej czy dachówki ceramicznej.

Kiedy mamy do czynienia z dachem płaskim, to powinny zostać zastosowane systemy pochylające panele PV. Odpowiedni kąt uzyskamy dzięki odpowiednim podporom. W naszej szerokości geograficznej kąt nachylenia dla modułu PV mieści się między 25 a 55 stopni. Jednak ze względów ekonomicznych najczęściej wybiera się nachylenie pod kątem 10, 15 i 25 stopni. Za każdym razem trzeba również zamontować wiatrownicę, by ochronić instalację przez dużym wiatrem.

Kąt nachylenia a dysproporcje w produkcji energii

Niskie kąty nachylenia charakteryzują się największymi dysproporcjami uzysku energii między latem a zimą. Dla pochylenia 0-15˚C produkcja energii latem jest aż pięcio- sześciokrotnie wyższa aniżeli zimą. Kiedy kąt nachylenia jest zdecydowanie wyższy, sytuujący się w granicach 70-90˚, to różnica w produkowaniu energii jest wskazywana na 2-2,5 razy niższą niż w miesiącach letnich. Niski uzysk, co za tym idzie mała opłacalność instalacji o tak dużym nachyleniu sprawia, że praktycznie nie występują w naszych polskim warunkach.

Dodaj komentarz