Planujesz instalację PV? Pomyśl o tym już na etapie budowy domu!

Jak podkreślaliśmy już niejednokrotnie, mikroinstalacje fotowoltaiczne przodują w Polsce pod względem dynamiki rozwoju w tym sektorze OZE. Jest bardzo dobrze, ale może być jeszcze lepiej, jeśli mniej instalacji będzie zakładanych na gotowych już budynkach, a więcej na obiektach nowopowstających. Chodzi o to, by przyszłą instalację zaplanować już na etapie budowy domu – zyska na tym przyszła estetyka budynku, a inwestor oszczędzi sobie problemów z poprowadzeniem przewodów oraz efektywnym rozplanowaniem instalowanych modułów. Jakie czynniki podczas budowy będą miały zatem kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji i późniejszego działania instalacji PV?

Przestrzeń dachu po właściwej stronie świata

Kształt i usytuowanie dachu względem kierunków świata ocenimy podczas wyboru projektu budynku. Dla każdego kWp instalacji na dachu skośnym potrzeba ok. 7 m2 dachu, przy czym minimalna moc instalacji, która zapewni ekonomiczność jej działania, to 3 kW. Najbardziej nasłoneczniona jest południowa część dachu, dlatego należy zwrócić uwagę, czy pokrycie po tej stronie będzie miało co najmniej 20 m2 wolnej przestrzeni do zagospodarowania przez panele fotowoltaiczne. Oczywiście im więcej przestrzeni, tym mamy większe szanse na stworzenie instalacji o wyższej mocy.

Położenie całego budynku

Nie tylko usytuowanie dachu ma znaczenie, ale także samego domu. Dobrze, jeśli znaczna część budynku wystawiona jest w kierunku południowym i jeśli właśnie po tej stronie możliwe jest rozmieszczenie instalacji. Straty energii wzrastają wraz ze wzrostem kąta odchylenia dachu od południa. Już 45-stopniowa różnica powoduje straty do 7 procent. Jeśli nie można ustawić połaci dachu w kierunku południowym, należy chociaż obniżyć kąt pochylenia – zmniejszymy w ten sposób straty energii w stosunku do optimum.

Możliwe zacienienie

Zacienienie to czynnik poważnie ograniczający wydajność instalacji. Dlatego też na połaci z modułami, zwłaszcza tej skierowanej na południe, należy usunąć elementy zacieniające, takie jak komin. Oczywiście w istniejącym budynku nie będzie to możliwe, mówimy o etapie projektowania domu.

Prowadzenie kabli

Estetyczne poprowadzenie, a następnie schowanie kabli, zwykle bywa utrudnione na dachu budynku nieprojektowanego z myślą o instalacji PV. Czasem na etapie projektu domu trudno o precyzyjne deklaracje co do mocy przyszłej instalacji, dlatego warto tak poprowadzić kable, by zapewnić sobie spore pole manewru w związku z mocą. Z dachu, poddasza lub strychu prowadzimy do miejsca montażu falownika cztery przewody o przekroju 4 mm2 i jeden przewód 6 mm2.

Warto zaplanować z góry także miejsce montażu falownika, bo wówczas z rozdzielni głównej będziemy mogli poprowadzić w to miejsce przewody. Optymalna liczba przewodów to pięć – wówczas możliwe będzie zainstalowanie i jednofazowego falownika, i inwertera fotowoltaicznego 3fazowego. Dzięki przekrojowi kabli 4 mm2 przyłączymy też bez przeszkód do 4,6 kW falownika jednofazowego i do 12 kW falownika 3-fazowego.

Dodaj komentarz