Opłacalność fotowoltaiki – fakty i mity

Opłacalność fotowoltaiki często podawana jest w wątpliwość. Sceptyczne podejście jest tak samo mało efektywne, jak i huraoptymizm. Do instalacji fotowoltaicznych należy podejść z chłodnym umysłem, biorąc pod uwagę przede wszystkim zdanie specjalistów z branży.

Mity i fotowoltaika

Najpopularniejszą błędną informacją na temat fotowoltaiki jest to, że jako inwestycja opłaca się wyłącznie w krajach, gdzie cały rok jest dużo słońca. Polska, jak wiadomo do takich nie należy. Takie myślenie jest błędne i wynika z nieznajomości działania paneli fotowoltaicznych. One pracują na zasadzie efektu fotoelektrycznego – w Polsce jest na tyle dużo słońca, że bez problemu panele wyprodukują odpowiednią ilość prądu. Podobna opinia dotyczy działania paneli zimą. Te działają nie pod wpływem temperatury, a światła – zimą jest go wystarczająco dużo, aby instalacja produkowała prąd.

Fotowoltaika nie na polską kieszeń – to kolejne często powtarzane sformułowanie. W naszym kraju mamy świetnych producentów i dystrybutorów paneli, systemów mocowań paneli fotowoltaicznych i instalatorów, którzy odnajdują się na polskim rynku, bo doskonale znają jego realia. Ponadto, mamy wiele programów dofinansowań fotowoltaiki, które w znacznej części pokrywają koszty inwestycji.

Dużo wątpliwości sprawia także kwestia utrzymania instalacji. Współczesne rozwiązania dla fotowoltaiki na szczęście minimalizują koszty jej utrzymania. System monitoringu pozwala wykryć od razu wszelkie usterki, a nawet bezpośrednio poinformować serwisanta o awarii. Całoroczna praca instalacji jest właściwie bezobsługowa, natomiast koszty corocznych przeglądów serwisowych mieszczą się w granicach 200-300 złotych.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w Polsce?

Moduły fotowoltaiczne stanowią główną składową kosztów instalacji fotowoltaicznej (około 48%). Na drugim miejscu znajduje się falownik. Koszt zakupu inwertera procentowo jest wysoki przede wszystkim przy małych instalacjach fotowoltaicznych (około 25% ogółu kosztów), lecz zmniejsza się wraz ze wzrostem mocy i wielkości instalacji. Z roku na rok koszt instalacji się zmniejsza, a produkty są bardziej efektywne.

Kolejne miejsce w kosztach zajmuje system mocowań paneli fotowoltaicznych – te zależą głównie od lokalizacji: na dachu (skośnym czy płaskim ) lub na gruncie (wolnostojące).

Koszt samego montażu jest najwyższy, kiedy dotyczy mniejszych instalacji. Cytując Bogdana Szymańskiego: W ich przypadku koszt montażu 1 kWp pod klucz przekracza 5 000 zł netto. Koszty jednostkowe instalacji PV wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej początkowo szybko spadają: dla instalacji 5–10 kWp koszt 1 kWp zamyka się w granicy 4 200–4 700 zł netto. [1]

Zgodnie z polskim prawem energetycznym, samo przyłączenie mikroinstalacji o mocy do 40kW jest bezpłatne dla inwestora (koszty ponosi tylko zakład energetyczny). Najczęściej instalacja zwraca się w przeciągu 8-10 lat.

  1. B. Szymański, „Instalacje Fotowoltaiczne”, Kraków 2017.

Dodaj komentarz