Moduły fotowoltaiczne – nowe rozwiązania i perspektywy

Niedawno odbyła się konferencja PV CellTech 2018 w Malezji, w której uczestniczyły najważniejsze osoby związane z produkcją i technologią paneli fotowoltaicznych. Wykłady i dyskusje pozwoliły na poznanie przyszłych trendów technologicznych, które napędzą rynek fotowoltaiki.

Rozmowy osób z branży koncentrowały się głównie wokół pytania, która z technologii będzie dominowała w  produkcji ogniw słonecznych – monokrystaliczna, czy polikrystaliczna. Gordon Deans, założyciel i dyrektor operacyjny Aurora Solar Technologies stwierdził, że oba rozwiązania mają wiele zalet, a wszystko zależy  od tego, czego dany właściciel paneli fotowoltaicznych oczekuje od nich, na jakie koszty i efekty jest przygotowany. Wtórował mu Guangyao Jin – naukowiec z DuPont Photovoltaic&Advanced Materials, który powiedział: Wierzymy, że zarówno poli, jak i mono mają swoje zalety. Koszt pojedynczego wafla monokrystalicznego spadł. Równocześnie zwiększono ich wydajność i moc. Te technologie będą współistnieć przez dość długi czas.

Czy cena gra rolę w wyborze modułów?

Jeszcze w zeszłym roku istniała znacząca różnica cenowa między ogniwami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi. Te pierwsze były znacznie droższe, co wynikało – jak twierdzi Xie Tian, dyrektor ds. zarządzania jakością wafli krzemowych w firmie LONGi Green Energy Technology – z niedoboru płytek monokrystalicznych. Dziś różnica ta maleje, choć wciąż jest widoczna. Właściciele instalacji fotowoltaicznych bardziej cenią możliwości technologiczne modułów monokrystalicznych, jednak w najbliższej przyszłości mogą liczyć na zbliżoną jakość modułów polikrystalicznych.

Technologia typu „n – p” – ważny temat podczas konferencji

Drugim niezwykle ważnym tematem poruszanym podczas konferencji PV CellTech 2018 była technologia typu „n – p”, a przede wszystkim to, czy jej efekty będą porównywalne do technologii „p – n”. Co więcej, w dyskusjach pojawiało się także pytanie, co z technologią PERC, czy to ona będzie dominująca na rynku? Większość rozmówców ostrożnie odnosiła się do tematu. Gunter Erfurt – dyrektor ds. Technicznych w Meyer Burger powiedział, że jeszcze za wcześnie na wydawanie opinii i decyzję, który typ budowy ogniw jest najlepszy.

Swoje zdanie wyraził także Finaly Colville – zarządca Solar Intelligence, Solar Media. Stwierdził on, że w branży fotowoltaiki napędzanej przez rynek chiński, duże możliwości wprowadzają ogniwa typu „p – n” i ‘n – p”. Obie technologie w Chinach nie konkurują ze sobą, a dopełniają się wzajemnie. Wszystko więc wskazuje na to, że „n – p” zajmie tak samo wysokie miejsce w branży, jak wcześniejsza technologia „p – n”.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Mono kontra poli – o perspektywach rynku ogniw PV, w: http://globenergia.pl/mono-kontra-poli-o-perspektywach-rynku-o

Dodaj komentarz