Mocowanie paneli fotowoltaicznych

Sukces osoby inwestującej w produkcję energii pochodzącej ze słońca zależy w dużej mierze od jakości komponentów, z jakich zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna. Na ów jakość składają się nie tylko same moduły, ale także zastosowane mocowanie paneli fotowoltaicznych. Kwestii konstrukcji wsporczej nie można uznać za drugorzędną. Rodzaj mocowania wybieramy adekwatnie do lokalizacji inwestycji.

Obecnie właściwie żaden rodzaj dachu czy pokrycia dachowego nie stanowi przeszkody w montażu modułów fotowoltaicznych. Można również zdecydować się na konstrukcję wolnostojącą. W ofercie Corab znajdziemy rozwiązania na dach płaski oraz różne rodzaje pokryć dachów skośnych. Każda konstrukcja spełnia obowiązujące normy zarówno europejskie, jak i polskie. Wielokrotnie badane zarówno pod kątem m.in. wysokiej jakosci materiałów, wytrzymałości statycznej czy odporności na korozję.

Systemy mocowań na dach skośny. Specyfikacja

Dach skośny jest najbardziej powszechnym rodzajem dachu w naszym kraju. Zwróćmy uwagę, iż przy ważne jest również rodzaj pokrycia dachowego. Corab ma w ofercie systemy na dachówkę ceramiczną, łupkową i karpiówkę oraz system na blachodachówkę i blachę trapezową. Wykonane są najczęściej z aluminium i stali nierdzewnej. Pozwalają zarówno na pionowe, jak i poziome ułożenie paneli. Konstrukcja pod cztery panele zajmie ok. 6,8 m2 powierzchni dachu.

Mocowanie paneli na dachu płaskim

Najczęściej wykorzystywane materiały to: aluminium, stal nierdzewna oraz stal ocynkowana. Należy zwrócić uwagę również na orientację dachu: wschód-zachód czy południe. Przy tego rodzaju instalacji najważniejszym wyznacznikiem jest to, czy mamy możliwość przymocowania konstrukcji do podłoża. Jeśli możemy system przytwierdzić, to wybierzemy konstrukcje inwazyjne, a jeśli nie jest to możliwe – balastowe.

Systemy wolnostojące – najważniejsze informacje

Systemy wolnostojące Corab idealnie nadają się zarówno pod małe instalacje w ogrodzie, jak i pod duże farmy fotowoltaiczne. Wybór spośród naszych produktów jest duży.
Wyróżnić możemy również:

– systemy dwupodporowe wbijane w grunt (WS-007, WS-015 i WS-016),
– systemy dwupodporowe wkręcane w grunt (WS-004 i WS-006),
– systemy dwupodporowe mocowane do fundamentu (WS-008, WS-009 oraz system Carport na jeden lub dwa samochody).

Systemy te w dużej mierze produkowane ze specjalnej stali konstrukcyjnej o podwyższonej wytrzymałości statycznej i na korozję oraz aluminium, stali ocynkowanej, stali nierdzewnej.

Odpowiednim reprezentantem mocowań do instalacji wolnostojących jest system Corab WS-007, wykonany ze stali konstrukcyjnej ze specjalną powłoką antykorozyjną, na którą producent udziela do 25-letniej gwarancji. System wbijany jest w grunt, a panele w orientacji poziomej nachylone są pod kątem 25 stopni.

Dodaj komentarz