Metody mechanicznej instalacji paneli JA Solar

Moduły z multikryształu krzemu dedykowane są do stosowania domowego oraz komercyjnego. Nadają się do montażu zarówno na dachu, jak i na gruncie, w orientacji poziomej lub pionowej. System zbudowany przy pomocy modułów JA Solar odznacza się sporą elastycznością, dzięki czemu powierzchnie można wykorzystać maksymalnie efektywnie i ekonomicznie. Możliwe sposoby instalacji mechanicznej to instalacja na ramie z wykorzystaniem otworów montażowych, zacisków lub systemu wsuwanego. Metody te omówimy na przykładzie modelu JA Solar JAP6(K)(SE)-60-270W z optymalizatorem mocy SolarEdge.

Przed wyborem metody instalacji oraz systemu podparcia modułów należy się upewnić, czy moduły uda się utrzymać w każdych warunkach obciążenia. Jak podkreśla producent, należy zwrócić uwagę na jakość konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Musi ona spełniać warunki trwałości oraz odporności na korozję i promieniowanie słoneczne. Bardzo ważne jest także staranne przymocowanie paneli do konstrukcji montażowej.

Jeśli moduły mają być podparte równolegle do powierzchni ściany lub dachu budynku, to należy zachować odstęp między ramą modułu a ścianą/dachem nie mniejszy niż 10 mm. Jest to potrzebne w celu zapewnienia swobodnej cyrkulacji powietrza za modułami. Niezastosowanie się do tego wymogu może skutkować uszkodzeniem okablowania. Odstęp uwzględnia też rozszerzalność cieplną ram modułów. Ponadto wybrana metoda montażu nie może powodować, że aluminiowe ramy modułów będą się stykać z innymi metalami (ryzyko korozji galwanicznej).

Instalacja z otworami montażowymi

Moduły przykręca się do konstrukcji wsporczej, przy wykorzystaniu otworów montażowych zlokalizowanych w tylnych kołnierzach ramy.

Instalacja z zaciskiem

Moduły mocuje się na wsporczej szynie konstrukcyjnej za pomocą aluminiowych zacisków. Zaciski powinny spełniać następujące warunki: szerokość co najmniej 38 mm, grubość nie mniejsza niż 3 mm, materiał – stop aluminium, śruba – M8. Moment obrotowy ma mieścić się w zakresie od 18 do 24 Nm. Istotne jest zwrócenie uwagi, czy zaciski modułów nie stykają się z przednią szybą oraz czy w jakikolwiek sposób nie odkształcają ramy. Nierówności na obszarze styku z ramą przednią równoznaczne są uszkodzeniu ramy i zwiększają prawdopodobieństwo pęknięcia modułu. Zaciski modułów nie mogą też powodować zacienienia. Otwory spustowe ramy nie mogą być natomiast zatykane i zamykane zaciskami.

Pozycja instalacji

Maksymalne obciążenie statyczne (wiatrem) oddziałujące na tył modułów może osiągnąć wartość 2400 Pa. Podobnie rzecz ma się w przypadku maksymalnego obciążenia przodu paneli (obciążenie wiatrem i śniegiem). Są to wartości podawane dla większości warunków środowiska. Jeśli system instalujemy w trudniejszych warunkach, zwiększa się wartość maksymalnego statycznego obciążenia przodu (5400 Pa), które zależne jest od poziomu ciśnienia i jest zgodne z normą IEC. Kiedy mamy do czynienia z obciążeniami dynamicznymi takimi jak wiatr, współczynniki bezpieczeństwa mnożymy przez 3.

Moduły JA Solar produkowane są przez JA Solar Holdings Co., lidera produkcji paneli słonecznych dla domu i biznesu na świecie. Firma działa już 12 lat, a od 10 znajduje się na liście NASDAQ. W roku 2012 firma zadebiutowała też jako dostawca modułów poziomu 1.

Dodaj komentarz