Light Induced Degratation i roczna utrata mocy

Panele fotowoltaiczne mogą nam służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Producenci mocowań paneli fotowoltaicznych zapewniają dziś moduły fotowoltaiczne z gwarancją nawet na 25 lat (gwarancja liniowa na moc). Nikt jednak nie może zaprzeczyć, że z czasem tracą swoją wydajność.

Średni roczny spadek wydajności mieści się w przedziale od 0,35% do 0,8%. Taki przedział dotyczy jednak wyłącznie modułów fotowoltaicznych wysokiej jakości i renomowanych marek. Słabszej jakości produkty mogą rocznie tracić moc nawet o 1-2%. Łatwo obliczyć, jak prędko zaczną działać na niedopuszczalnie niskim poziomie efektywności.

Light Induced Degratation, czyli degradacja wywołana światłem

Inwestując w fotowoltaikę, powinniśmy uważnie dobierać wszystkie komponenty instalacji. Jakość gra tu kluczową rolę. Jak się bowiem okazuje, wiele spośród paneli fotowoltaicznych w ciągu pierwszych godzin pracy (około 6-24) traci od 1 do nawet 5% swojej mocy nominalnej. Jak pisze specjalista z dziedziny fotowoltaiki, Pan Bogdan Szymański:

Jest to zjawisko szybkiej, lecz krótkotrwałej degradacji pod wpływem promieniowania słonecznego tzw. LID (Light Induced Degradation). Zjawisko spowodowane jest zanieczyszczeniem krzemu atomami tlenu, który wiąże wprowadzony do płytek krzemowych bor. Po początkowym okresie osłabienia światłem proces utraty mocy się stabilizuje i utrzymuje na niskim poziomie.

W zależności od materiału, z którego zbudowane są panele fotowoltaiczne, mamy do czynienia z innymi procesami degradacyjnymi. I tak, moduły z krzemu amorficznego w pierwszym półroczu działania wykazują bardzo duży spadek mocy nominalnej (od 10 do 30%). Ten efekt spadku nazywany jest efektem degradacyjnym Staeblera-Wrońskiego. Kupując moduły fotowoltaiczne wykonane z krzemu amorficznego, zważmy na to, że w karcie produktu znajdziemy informację o mocy równej tej, która będzie obowiązywała po degradacji. To istotne, gdyż przez pierwsze miesiące ich moc będzie dużo wyższa niż nominalna.

Fotowoltaika – gwarancja na moc

W większości paneli fotowoltaicznych standardowa gwarancja zakłada do 5% utraty mocy nominalnej po roku pracy, do 10% utraty mocy nominalnej po pierwszych 10 latach i do 20% po 25 latach. Nieco korzystniejsze oferty gwarancyjne zakładają 2-3% spadku mocy po roku oraz 14-17% po 30 latach. Jeszcze dłuższa gwarancja dotyczyć będzie modułów fotowoltaicznych w układzie szyba-szyba.

Artykuł powstał na podstawie książki Bogdana Szymańskiego, Instalacje fotowoltaiczne, Kraków 2017.

 

 

Dodaj komentarz