Konwerter – podstawowe właściwości

Telewizja satelitarna to przywilej dzisiejszych czasów. Dzięki specjalnemu systemowi nadawania programów telewizyjnych, możliwe jest odbieranie silnego sygnału przez użytkowników indywidualnych. Do właściwego działania telewizji satelitarnej, potrzebne są określone urządzenia. Jednym z nim jest konwerter satelitarny.

Konwerter satelitarny ma za zadanie dostarczenie sygnałów z satelit do odbiornika satelitarnego. Konwersja to inaczej przekształcenie, a więc konwerter przekształca i wzmacnia sygnał odbierany przez telewizję satelitarną.

Istnieje wiele rodzajów konwerterów. Na co zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniego urządzenia? Przede wszystkim warto skupić się na parametrach.

Poza współczynnikiem szumów, istotna jest także polaryzacja konwertera. Jeśli polaryzacja fali radiowej odpowiada tej pochodzącej z sondy, otrzymuje się najlepsze warunki działania urządzenia. Dodatkowo warto wspomnieć, że im szerszy zakres między pionową, a poziomą polaryzacją, tym lepiej. W tym wypadku konwerter TWIN CORAB C120TWN wypada świetnie, ponieważ posiada napięcie robocze o wartościach: polaryzacja pionowa: 11,5-14 V, polaryzacja pozioma: 16-19 V.

Rodzaje konwerterów

konwerter satelitarny

Rodzaje konwerterów satelitarnych

  • Konwerter pełnozakresowy – nazywany także pojedynczym/ uniwersalnym. Jest najbardziej popularnym urządzeniem przekształcającym sygnał telewizyjny. Działa w dwóch polaryzacjach.
  • Konwerter Twin – inaczej podwójny. W jednej obud
    owie mieści dwa, niezależne od siebie konwertery, umożliwiające przesyłanie sygnału dla dwóch odbiorników jednocześnie lub jednego PVR.
  • Konwerter Quad – czyli konwerter poczwórny. W jednej obudowie posiada cztery konwertery. Jego działanie przypomina opisany wcześniej konwerter Twin, ale dociera do czterech odbiorników. W tym wypadku polecamy KONWERTER MONOBLOCK QUAD DIAVOLO, o zakresie częstotliwości: 10,7 – 12,75 ghz oraz współczynniku szumów: 0,1 db. To urządzenie ma zmienne warunki atmosferyczne. Jest ekonomiczne w działaniu.
  • Konwerter Octo – jest wyposażony w układ elektroniczny, dzięki któremu możliwe jest niezależne przesyłanie sygnału dla ośmiu odbiorników.
  • Konwerter Unicable – konwerter pozwala prowadzić jednym kablem sygnał w czterech częstotliwościach. Każda jest dedykowana do innego odbiornika satelitarnego i dlatego można je jednocześnie przesłać jednym kablem do wszystkich urządzeń. Warto zaznaczyć, że technologia UNICABLE, poza nowymi konwerterami, wymaga posiadania dwukierunkowych rozdzielaczy i odbiorników wyposażonych w odpowiednią funkcję. Polecamy KONWERTER UNICABLE+TV MTI AK541-XT2-LE.
  • Konwerter Monoblock – w jednej obudowie posiada dwa pełnozakresowe konwertery. Dodatkowo wbudowany jest przełącznik cyfrowego sterowania sprzętem satelitarnym.
  • Konwerter Quatro – ten model jest często mylony z konwerterem Quad, ponieważ również posiada 4 wyjścia. Wyróżnia się jednak tym, że zaprojektowany jest do pracy z multiswitchami, które zastosowane są w instalacjach zbiorczych. Pozwala to skonfigurować instalację wielu punktów docelowych (ok.100-150).

Podsumowując, aby dobrać właściwy konwerter, poza znajomością właściwości poszczególnych urządzeń, warto skonsultować się ze specjalistami. W przypadku pytań, serdecznie zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Dodaj komentarz