Jak wybrać najlepszy moduł fotowoltaiczny?

Energia odnawialna cieszy się coraz większą popularnością. Każdy komponent instalacji należy wybrać świadomie, biorąc pod uwagę wiele aspektów. Do tego jednak potrzebna jest wiedza. Cena nie powinna być jedyną cechą decydującą o wyborze elementów.

Trzy najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej:

  • moduły fotowoltaiczne (panele słoneczne, baterie słoneczne) – urządzenie zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które bezpośrednio odpowiadają za zamianę energii słonecznej na elektryczną,
  • system mocowania – konstrukcja na dach lub wolnostojąca, do której mocuje się moduły,
  • falownik (inwerter) – zmienia napięcie i prąd stały z generatora PV na napięcie i prąd naprzemienny w sieci energetycznej niskiego napięcia.

W tym artykule zastanowimy się, na co należy zwracać uwagę przy wyborze modułów PV. Wbrew pozorom nie jest łatwo wybrać urządzenia, które będą nam służyć przez wiele lat. W specyfikacji technicznej znajdziemy parametry, które często na pierwszy „rzut oka” mówią nam niewiele.

Przy wyborze modułu zwróć uwagę na:

  • Producenta – wybór producentów godnych zaufania powinno stanowić pierwszy krok przy planowaniu instalacji. Należy zweryfikować, stabilność finansową firmy, bo to w dużej mierze będzie decydować o gwarancji. 25 lat gwarancji producenta, który za 5 lat zniknie z rynku na niewiele nam się przyda. Warto zwrócić uwagę na firmy, które znajdują się w czołówce listy TIER 1 BLOOMBERG NEW ENERGY FINANCE. Przykładem jest Hanwha Q.Cells, który od kilku lat znajduje się na szczycie zestawienia.
  • Gwarancje – moduły najczęściej posiadają dwie: na produkt (10-12 lat) i gwarancję wydajności (liniową) (ok. 25 lat). Warto skupić się przez chwilę na gwarancji liniowej, którą liczy się w procentach w stosunku do mocy znamionowej. Hanwha Q.Cells gwarantuje np. przynajmniej 83% mocy znamionowej po 25 latach.
  • Technologię produkcji ogniw – każdy liczący się na rynku producent paneli fotowoltaicznych posiada swoją unikalną technologię. Q-Cells promuje technologię Q.ANTUM. Polecamy zapoznać się z charakterystyką każdej z nich.
  • Certyfikaty i testy – możemy czuć się bezpieczniej, jeśli produkt przechodzi wieloetapowe testy jakościowe i posiada wymagane certyfikaty
  • Wydajność i parametry techniczne – zapoznaj się z kartą produktu, biorąc pod uwagę szczególnie takie parametry, jak: dodatnia tolerancja mocy, temperaturowy współczynnik mocy, wydajność w pochmurne dni, utrata mocy (gwarancja liniowa).

 

Dodaj komentarz