jak mocować panele fotowoltaiczne na blasze trapezowej

Jak mocować panele fotowoltaiczne na blasze trapezowej?

Obecne technologie pozwalają na montaż paneli fotowoltaicznych praktycznie na każdym pokryciu dachowym i rodzaju dachu czy gruntu. Corab ma szeroką ofertę systemów mocowań na dachy płaskie, skośne oraz konstrukcje wolnostojące. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak mocować panele fotowoltaiczne na blasze trapezowej.

Czy można montować instalację fotowoltaiczną na blasze trapezowej?

Blacha trapezowa jest ekonomicznym materiałem do przykrycia dachu czy elewacji. Producenci oferują szeroki wybór zarówno pod względem wysokości profilu, jak i materiału. System fotowoltaiczny Corab T-02 jest rozwiązaniem uniwersalnym. Pozwala na montaż na każdej blasze o grubości min. 0,5 mm. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się darmową energią ze słońca w swoim domu czy firmie.

System montażowy T-02

Corab jako producent systemów fotowoltaicznych posiada rozwiązania na każdy rodzaj pokrycia dachowego, w tym na blachę trapezową. Mocowanie zbudowane jest z aluminium oraz stali nierdzewnej. Instalacja na 4 panele zajmie ok. 6,8 m2 powierzchni dachu. W sprzedaży posiadamy dwie odmiany tego rozwiązania na szynie niskiej SMT-21 oraz na szynie wysokiej SMT-68, która zapewnia lepszą cyrkulację powietrza pod modułami fotowoltaicznymi. Waga systemu na szynie niskiej to 3,4 kg, zaś na wysokiej 7,2 kg.

Należy zaznaczyć, że zastosowane w T-02 krótkie odcinki szyn znacznie poprawiają wygodę montażu. Ciekawe jest również to, że te same elementy wykorzystujemy zarówno przy orientacji pionowej, jak i poziomej.

Elementy potrzebne przy montażu:

  1. Krótkie i wygodne szyny montażowe niskie SMT-21 lub wysokie SMT-68
  2. Blachowkręty M6x25 DIN 7504 A2
  3. Nakrętki KLIK
  4. Klemy końcowe
  5. Klemy środkowe
  6. Śruby imbusowe M8x45/50/55
  7. Śruby imbusowe M8x20
  8. Podkładki M8

Montaż systemu fotowoltaicznego krok po kroku

Krok 1: Przed przystąpieniem do właściwego montażu określ plan rozmieszczenia paneli. Jeśli korzystasz z darmowego programu do kompletacji Corab On-line, schemat wygeneruje się automatycznie. Wyznacz miejsca położenia szyn i zaplanuj montaż paneli oraz klem.

Krok 2: Na połaci dachu wymierz i wyznacz punkty montażu szyn. Przymocuj szyny do blachy trapezowej blachowkrętami 6×25.

Krok 3: Po zamocowaniu szyn układanie paneli rozpocznij od pierwszego skrajnego panela i trzymając go zamontuj klemy końcowe.

Krok 4: Zamontuj klemy środkowe, lecz ich nie dokręcaj. Ułóż kolejny panel i skręć oba wcześniej zamontowanymi klemami.

Krok 5: Czynność powtórz aż do zamocowania wszystkich paneli w rzędzie. Zakończ montaż, mocując ostatni panel przy pomocy klem końcowych.

Wygodny i szybki montaż w 5 krokach.
Polecamy System montażowy Corab T-01 na blachę trapezową.

Dodaj komentarz