Instalacje fotowoltaiczne – więcej programów dla gmin, więcej wyzwań

Coraz więcej programów dofinansowujących fotowoltaikę dla gmin sprawia, że Polacy chętniej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Taki dynamiczny przyrost mikroinstalacji powoduje również, że przed przedstawicielami gmin stoją nowe wyzwania – okoliczni mieszkańcy mogą bowiem mieć wiele pytań i wątpliwości odnośnie do problemów organizacyjnych, a przede wszystkim technicznych fotowoltaiki.

Wyzwania organizacyjne i techniczne

Programy grantowe i parasolowe dofinansowujące fotowoltaikę powodują, że wzrost liczby mikroinstalacji jest tak duży, jak jeszcze nigdy w historii. Tak szybko przybywające instalacje powodują, że w szybkim czasie musi także przeszkolić się kadra oraz montażyści. Gminy zajmujące się wieloma instalacjami muszą więc wdrożyć odpowiednie procesy komunikacyjne, które pozwolą na dokładną kontrolę każdej z nich na etapie wykonawczym.

Tu istotna jest szeroka wiedza na temat mocowania paneli fotowoltaicznych, a przede wszystkim wyboru konstrukcji dostosowanej do rodzaju oraz pokrycia dachu. Rodzajów systemów fotowoltaicznych jest wiele i każdy należy indywidualnie dostosować do możliwości i preferencji przyszłych właścicieli instalacji.

Optymalizator mocy – ułatwia i przyspiesza

Gminy stojąc przed wyzwaniem szkolenia swoich pracowników i zatrudniania kompetentnych montażystów chętnie korzystają z rozwiązań, które ułatwią i przyspieszą ich pracę. Jednym z takich rozwiązań jest optymalizator mocy. Jego montaż znacznie rozszerza możliwości – dzięki niemu prawie każdy mieszkaniec gminy, nawet gdy posiada tylko niewielką część dachu skierowaną na najbardziej nasłonecznioną w ciągu dnia stronę świata – południe, może skorzystać z programu dofinansowującego. Także właściciele budynków o skomplikowanej budowie bez optymalizatorów nie mogliby tak łatwo i szybko zostać właścicielami instalacji fotowoltaicznej.

Wadą tego rozwiązania, szczególnie dla biedniejszych gmin, jest koszt optymalizatora. Chociaż jego montaż nieznacznie tylko zwiększy budżet całkowity, który należy przeznaczyć na budowę instalacji, to jednak stanowi to dla wielu samorządów spore ograniczenie. Warto także wiedzieć, że montując systemy z optymalizatorami, należy w odpowiedni sposób przeszkolić instalatorów. Muszą oni wiedzieć o różnicach między standardową instalacją a tą z optymalizatorami – tych jednak, na szczęście, nie jest wiele. Wszystkie wytyczne dotyczące montażu można poznać na szkoleniu, trwającym nie więcej niż 8 godzin.

 

Tekst został napisany na podstawie artykułu Instalacje PV realizowane przez gminy. Problemy i ich rozwiązania, w: http://globenergia.pl/instalacje-fotowoltaiczne-realizowane-przez-gminy-problemy-i-sposoby-ich-rozwiazania/.

Dodaj komentarz