Farma fotowoltaiczna – inwestycja, która wymaga przygotowań

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna znajduje się w Czernikowie, koło Torunia. Produkuje ona około 3,7 MW energii elektrycznej. Największa na świecie farma jest w Chinach (Longyangxia Dam Solar Parki) i jest w stanie wyprodukować moc o wartości 850 MW. Niezależnie od wielkości, farma fotowoltaiczna jest dużą inwestycją, na którą musimy się odpowiednio przygotować. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Podstawowym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy farmy fotowoltaicznej, jest miejsce jej położenia. Taka konstrukcja wymaga dużego obszaru. Przykładowo, aby wyprodukować 1 MW energii potrzeba aż 2 hektarów ziemi. Jednakże nie każda działka nada się tak samo dobrze w kontekście fotowoltaiki.  Musi spełniać ona kilka podstawowych warunków – m.in. być dobrze nasłoneczniona. Montaż paneli fotowoltaicznych, do których promienie słońca będą miały ograniczony dostęp, będzie po prostu nieopłacalny.

Zanim wybierzesz elementy instalacji fotowoltaicznej

Posiadanie odpowiedniej wielkości działki to jednak nie wszystko. Zanim podejmiemy decyzję o budowie farmy fotowoltaicznej, konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego. Profesjonalny audyt sprawi, że zyskamy pojęcie o możliwych do uzyskania wynikach energetycznych. Dowiemy się nie tylko o prawdopodobnych rezultatach, jakie przyniesie farma fotowoltaiczna, ale także o przewidywanym terminie zwrotu inwestycji.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu koncepcyjnego. Będzie ono możliwe, dopiero gdy wybierzemy już wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej. W projekcie koncepcyjnym muszą się znaleźć specyfikacje wszystkich urządzeń, w tym inwerterów i paneli fotowoltaicznych, graficzna wizualizacja położenia farmy, pełen opis inwestycji i kosztorys. Tylko z pełną dokumentacją nasza instalacja fotowoltaiczna będzie mogła zostać podłączona do sieci elektroenergetycznej. Zanim to jednak nastąpi, zostaną wydane warunki przyłączenia oraz późniejszej sprzedaży energii.

Po uzyskaniu pozwolenia z Urzędu Regulacji Energetyki można rozpocząć budowę farmy.

Na każdym etapie planowania takiej inwestycji musimy pamiętać, że aby stała się ona dla nas opłacalna, powinniśmy zadbać o jakość wszystkich elementów instalacji. Jak mówi Henryk Biały z firmy Corab, producenta systemów mocowań paneli fotowoltaicznych:

Sercem szkieletu farmy jest konstrukcja, na której wszystko mocujemy. Zwróćmy uwagę, żeby była certyfikowana, żeby była wykonana z materiału, który daje długą gwarancję i żywotność tej konstrukcji.

Dodaj komentarz