Dlaczego nie warto oszczędzać na okablowaniu instalacji fotowoltaicznej?

Planując kupno instalacji fotowoltaicznej, musimy podejmować wiele decyzji, wśród których kluczowy jest wybór poszczególnych jej elementów. Dobrej jakości systemy mocowań paneli fotowoltaicznych, falowniki, panele fotowoltaiczne – wszystko to porównujemy ze sobą, szukając możliwie najlepszej jakości. Często zapominamy jednak o mniej widocznym elemencie instalacji fotowoltaicznej – o jej okablowaniu. Ten pozornie nieważny element także powinien być najlepszej jakości. Dlaczego?

Koszt okablowania jest stosunkowo niewielki, porównując go do całości kwoty przeznaczonej na instalację PV. Z tego też względu nie warto oszczędzać na nim – złej jakości kable mogą przynieść naprawdę dużo szkód.

Znaczenie dobrego okablowania instalacji fotowoltaicznej

Uszkodzenie kabla nie kojarzy nam się z niczym groźnym. W przypadku fotowoltaiki jest to jednak duży problem. Uszkodzony kabel w instalacjach powoduje najczęściej konieczność demontażu i ponownego montażu całej instalacji. Koszty takiego działania są dużo większe niż zakup wysokiej jakości kabli.

Najlepszej klasy produkty charakteryzują się dużą odpornością na promieniowanie ultrafioletowe, wysokie i niskie temperatury, a także wilgoć. W wielu miejscach instalacji kable powinny być dodatkowo wzmocnione poprzez rury osłonowe (tak jest w przypadku miejsc, w których są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych).

Charakterystyka kabli w instalacjach PV

Do połączeń po stronie DC używamy kabli jednożyłowych w postaci linek. Charakteryzują się one większą średnicą zewnętrzną. Wynika to z rodzaju izolacji, która, aby zapewniać bezpieczeństwo, musi być gruba. Po zdjęciu izolacji kabel fotowoltaiczny wygląda jak spleciona, srebrna żyłka (kolor ten wynika z ocynowania miedzianych żył). Chociaż kable fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe, nie mogą być stale wystawiane na działania warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie stosuje się wspomniane wcześniej odporne na promieniowanie UV osłony rurowe zwane peszlami.

Kable fotowoltaiczne muszą sprawnie pracować w naprawdę trudnych warunkach. Ułożone pod nagrzanymi modułami fotowoltaicznymi nie powinny z tego powodu ulec uszkodzeniu. Dlatego właśnie należy wybierać produkty izolowane polietylenem usieciowanym (XLPE) lub gumą termoutwardzalną (LSZH). Warto podkreślić, że wybrane przez nas kable muszą spełniać normę UNE-EN 60216 i być dostosowane do pracy przy wysokich napięciach (do 1000 VDC). Dodatkową cechą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest duża giętkość kabli ułatwiająca ich późniejsze układanie.

Artykuł powstał na podstawie książki Bogdana Szymańskiego, Instalacje fotowoltaiczne, Kraków 2017.

 

Dodaj komentarz