Czym powinien charakteryzować się system fotowoltaiczny?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, musimy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Oprócz parametrów takich komponentów jak inwerter czy panele fotowoltaiczne powinniśmy zastanowić się nad charakterystyką konstrukcji fotowoltaicznej.

Czym jest system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny nazywamy także konstrukcją, na której zostają umocowane moduły fotowoltaiczne. Wyróżniamy systemy na dach skośny, płaski oraz systemy wolnostojące. Materiał, z którego została wykonana konstrukcja to aluminium i stal nierdzewna. Decyzja o wyborze rodzaju konstrukcji zostaje podjęta w oparciu o lokalizację przedsięwzięcia.

Odporność na warunki atmosferyczne

Z uwagi na inne specyfikacje określonych systemów na dach płaski, skośny czy instalacje wolnostojące, są one narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych z różną intensywnością. Opady deszczu, śniegu, działanie wiatru przyczyniają się do korodowania systemów fotowoltaicznych. Systemy wolnostojące z uwagi na podłoże są o wiele bardziej narażone na rdzewienie ze względu na kontakt z glebą.

Korozją nazywamy proces niszczenia materiałów, który zachodzi między powierzchnią danego przedmiotu a środowiskiem zewnętrznym. Rodzaj materiału warunkuje charakter procesu, jaki ma miejsce. Może on mieć charakter reakcji chemicznych, procesów elektrochemicznych, mikrobiologicznych bądź fizycznych. W przypadku stali (z niej wykonane są konstrukcje) dochodzi do procesów chemicznych lub elektrochemicznych. By zwiększyć żywotność konstrukcji, stosuje się odpowiednie powłoki metaliczne. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie jest powłoka Magnelis. Dla rozwiązań z zakresu fotowoltaiki pozwala przeciwdziałać procesom korozyjnym, a także chroni przed ścieraniem.

Powłoka Magnelis

Magnelis to specjalistyczna powłoka antykorozyjna, która zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem warunków środowiskowych. O jej długotrwałym działaniu zarówno na powierzchni blachy, jak i jej brzegach decyduje skład. Magnelis w przeciwieństwie do innych powłok posiada dużą ilość magnezu. Jego procentowa zawartość wynosi 3% a aluminium 3,5%. Oprócz tego Magnelis wyróżnia się efektem samoregeneracji powłok. Polega to na tym, że w momencie, gdy na niepowleczonych powierzchniach pojawi się czerwona rdza, Magnelis zacznie ją stopniowo pokrywać. Warstwa ochronna tworzy się także na krawędziach, spawach, perforacjach, łączeniach i zarysowaniach. Dokładne testy i badania potwierdziły, że powłoka Magnelis jest trzy razy skuteczniejsza we wszystkich warunkach środowiska (wiejskie, miejskie, nadmorskie, tropikalne) niż stal ocynkowana.

Dodaj komentarz