Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o fotowoltaice

W dobie wyczerpujących się zapasów nieodnawialnych źródeł energii oraz powszechnego zorientowania na ekologię hasło „OZE” pojawia się w coraz to kolejnych źródłach i kontekstach. Wielu z nas, widząc w swoim środowisku np. przybywające na dachach prywatnych domów instalacje fotowoltaiczne, zadaje sobie te same pytania: na czym to tak naprawdę polega? Czego potrzebuję, aby zbudować własną instalację? Jakie mam możliwości, by zostać prosumentem i jakich zysków mogę oczekiwać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę!

  1. Trudne słowo fotowoltaika. Co to właściwie jest?

To technologia produkcji energii elektrycznej ze słońca. Wykorzystuje zjawisko powstawania siły elektromotorycznej w ciele stałym wywoływanego przez promieniowanie słoneczne. Promienie słońca na energię przetwarzane są w modułach fotowoltaicznych, najważniejszym elemencie instalacji. Moduły składają się z ogniw – płytek zbudowanych z materiału półprzewodnikowego ze złączem P-N. Gdy na ogniwo padają promienie słoneczne, wytwarza się pole elektryczne. Powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach, które następnie rozdziela pole elektryczne. W wyniku rozdzielenia w ogniwie tworzy się napięcie i możliwy staje się przepływ prądu (jednak tylko wtedy, gdy do instalacji podłączone jest urządzenie do pobierania energii).

  1. Co oprócz paneli wchodzi w skład instalacji PV?

Falownik (inwerter), okablowanie, system montażu (mocowanie paneli fotowoltaicznych do dachu), zabezpieczenia.

  1. Co to jest inwerter i do czego służy?

Falownik jest urządzeniem elektronicznym do sterowania pracą całego systemu PV. Jego dwa podstawowe zadania to:

– konwersja prądu stałego produkowanego przez system na prąd zmienny i dostosowywanie jego parametrów do wymagań urządzeń elektrycznych, które mają być nim docelowo zasilane,

– dostarczanie prądu do sieci elektroenergetycznej.

Ważną funkcją inwertera jest ponadto odcinanie systemu od sieci, gdy ta ulega awarii.

  1. Jak duży jest jeden panel?

Najczęściej panele mają ok. 1 m szerokości i 1,6 m wysokości. Jeden panel waży ok. 20 kg, a jego najczęściej spotykana moc to 265-310 W. Tu najczęściej powstaje kolejne pytanie: ile paneli potrzeba na jedną instalację i jaką powierzchnię zajmie całość? Przelicznik jest następujący: na każdy kWp mocy docelowej instalacji będziemy potrzebować około czterech paneli. Taka konstrukcja pokryje ok. 6,8 m2 dachu.

  1. Co wchodzi w skład systemu montażu i jakie jest jego znaczenie?

Profile, łączniki, klemy, bloki fundamentowe, rurki giętkie, szyny montażowe, uchwyty. Od prawidłowo wykonanej konstrukcji pod panele zależy właściwy kąt nachylenia modułów względem dachu i kierunku południowego, a tym samym ostateczny uzysk z instalacji. Nie istnieje jedno właściwe ustawienie modułów; kąt ich nachylenia warunkowany jest przez indywidulane cechy budynku, dachu czy obszaru, na którym znajduje się teren pod inwestycję. Poza tym od systemu montażu zależy bezpieczeństwo działania i stabilność konstrukcji.

  1. Jakie zyski będę czerpać z posiadania instalacji PV?

Dzielimy na ekonomiczne i środowiskowe. Do pierwszej kategorii z pewnością zaliczymy możliwość całkowitego lub częściowego uniezależnienia się od publicznej sieci energetycznej oraz zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Do tego dochodzi niemal 30-letnia żywotność modułów i brak konieczności ich konserwowania. Dużą zaletą jest możliwość magazynowania nadwyżek energii i wykorzystywania uch zgodnie z potrzebami w momentach obniżonej produkcji.

Korzyści środowiskowe nie są tak bezpośrednio odczuwalne przez prosumenta, jak korzyści ekonomiczne, ale nikt nie podważy dziś ich znaczenia. Jedna standardowa instalacja fotowoltaiczna pozwala ograniczyć emisję CO2 o 1200 kg rocznie. Brak spalin służy ponadto faunie i florze. Przy produkcji energii ze słońca nie powstają żadne wymagające składowania czy utylizacji odpady. Do tego instalacje PV nie generują hałasu.

  1. Ile to będzie kosztować?

Uśredniając, zestawy fotowoltaiczne można zakupić już w cenie 4500 zł netto (sprzęt potrzebny do stworzenia instalacji o mocy 1 kWp). Montaż kosztuje od 600 zł za 1 kWp w górę.

Dodaj komentarz