Budowa farmy fotowoltaicznej

Coraz więcej mówi się o opłacalności budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii. Chociaż początkowa inwestycja nie należy do najtańszych, posiadając odpowiednią wiedzę oraz warunki techniczne, można nie tylko zaoszczędzić, ale i zarobić.

Farmy fotowoltaiczne są stosunkowo nowym zjawiskiem – zwłaszcza na terenie Polski, gdzie w dalszym ciągu popularne jest korzystanie z szkodliwych dla środowiska paliw energetycznych.

W porównaniu do np. farmy wiatrowej, w przypadku tej fotowoltaicznej, czas wdrożenia projektu jest skrócony. Dzięki współpracy ze sprawnie działającą ekipą, która zna się na projektowaniu oraz ma pojęcie o konstrukcji, można ten proces jeszcze bardziej usprawnić.

Jako doświadczona firma, zdajemy sobie sprawę, że istotne jest bieżące sięganie nowoczesne i wygodne rozwiązania. Wiedza i doświadczenie usprawniają proces budowy oraz skutkują lepszą wydajnością farmy, co niesie odczuwalne zyski dla inwestora.

Zaletą farmy fotowoltaicznej, jest także fakt, że wykazuje ona naprawdę skromne wymagania w stosunku do tego, jakie przynosi korzyści. Mówimy tutaj o dużej przewidywalności produkcji energii, która jest pozyskiwana.

Lokalizacja

Końcowym aspektem realizacji opłacalnej budowy farmy fotowoltaicznej, jest dobór odpowiedniej lokalizacji. Działka powinna:

  • posiadać przestrzeń (duża powierzchnia daje możliwość rozbudowy farmy)
  • posiadać miejsce podłączenia do sieci energetycznej

Grunt pod rozbudowę farmy fotowoltaicznej, powinien znajdować się w niedużej odległości od Linii Średniego Napięcia (SN). W standardowych warunkach 1 MW instalacji fotowoltaicznej zajmuje do 2 ha powierzchni gruntu.

Formalności

Aby wybudowanie farmy fotowoltaicznej na określonym terenie stało się możliwe, wymagane jest uzyskanie potwierdzenia wydanego przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy projekt nie zostaje dopuszczony, występuje się z prośbą o podanie koniecznych warunków do zabudowy terenu.

Należy zaznaczyć, że w przypadku budowy dowolnej instalacji zajmującej więcej niż 1 ha, wymagane jest uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. W tym wypadku należy złożyć wniosek do UG o wydanie potrzebnego dokumentu.

Projekt koncepcyjny, dołączony do wniosku, powinien zawierać kluczowe aspekty inwestycji oraz opisywać parametry planowanej instalacji, w tym użyte urządzenia (panele fotowoltaiczne, inwertery itp.)

Gdy uda się otrzymać warunki zabudowy farmy fotowoltaicznej, należy zgłosić się do Zakładu Energetycznego z prośbą o podanie warunków zasilania. W załączniku nie może zabraknąć opisu parametrów planowanej instalacji.

Po uzyskaniu wspomnianych decyzji, przychodzi czas na stworzenie projektu budowlanego. To on zadecyduje, czy otrzymana będzie zgoda na budowę oraz ewentualne dofinansowanie.

W przypadku wniosku o dofinansowanie, szacowane koszty za obsługę biura konsultingowego to 8 000 zł netto – za opracowanie wniosku i 12 000 zł netto – za jego rozliczenie.

Następnie należy opracować skuteczną procedurę przetargową (SIWZ). Po wybraniu oferty,  można zamówić komponenty instalacji i zaplanować montaż farmy fotowoltaicznej.

Warto jednak wspomnieć, że w 2016 roku nastąpiła zmiana systemu wsparcia OZE w Polsce na system aukcyjny. Od tej pory inwestor, który ma zamiar sprzedawać energię po preferencyjnej cenie, będzie musiał najpierw wygrać aukcję. Dlatego, gdy elektrownia zostanie uruchomiona, należy przygotować projekt uczestnictwa w aukcji energii.

Dodaj komentarz