Awaria modułu? Degradacja warstwy EVA to możliwa przyczyna

Izolacja mechaniczna i elektryczna ogniw, ochrona przed niekorzystnymi wpływami pogody, zabezpieczenie przed przesuwaniem się pod szybą modułu. Takie są zadania warstwy EVA, czyli ochronnej folii znajdującej się na górze i dole ogniw modułu fotowoltaicznego. Uszkodzenia tej warstwy odpowiedzialne są za obniżenie wydajności instalacji i stanowią jedną z częstszych przyczyn uszkodzeń modułów. Na czym dokładnie polega ten problem?

Uszkodzenia warstwy EVA

Folia EVA (ethylene-vinyl acetate, etylenowy polioctan winylu) jest przezroczysta i choć niewidoczna gołym okiem – niezwykle istotna dla sprawnego działania modułu. Każde ogniwo panelu osłonięte warstwą EVA staje się dzięki niej odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz niski wskaźnik utraty mocy przez wiele lat eksploatacji paneli. Zadania, które spełnia, są niezwykle ważne, dlatego producenci muszą dbać o wysoką odporność folii na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Folia EVA musi być przy tym wysoce światłoprzepuszczalna i rezystywna (mieć wysoki opór właściwy).

Jakość warstwy EVA może być różna w zależności od:

Degradacja warstwy EVA polega na jej zżółknięciu, a następnie zbrązowieniu pod wpływem działania promieniowania słonecznego oraz wysokiej temperatury. Jest to jednak już dość nieaktualny problem – w nowoczesnych modułach już prawie nie występuje. Innym rodzajem degradacji jest odklejenie lub złuszczenie warstwy EVA.

Kiedy ogniwa żółkną, ich wydajność spada o ok. 5-10 procent. Brązowienie powoduje już spadek rzędu 40-50 procent. Ogólnie im cieplejszy klimat w kraju, w którym używa się modułów, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tych problemów. Inwestorzy w Polsce teoretycznie nie powinni się z nimi zmagać, jednak wiele zależy od jakości zakupionego produktu.

Współcześnie zdecydowanie częściej możemy spotkać się z miejscową degradacją folii EVA polegającą na jej odklejeniu lub złuszczeniu. Problem najpierw objawia się wystąpieniem bąbli na powierzchni ogniw. Świadczy to o rozszczelnieniu warstwy EVA. Odpowiedzialne za to są czynniki atmosferyczne lub nieprawidłowo przeprowadzony proces laminacji. Rozszczelnienia to mają tendencję do rozszerzania się. Podobnie jak w przypadku żółknięcia i brązowienia, odklejanie oraz złuszczanie przyczyniają się do zmniejszenia wydajności instalacji. Warto zwrócić uwagę na panele producentów, którzy mogą pochwalić się wieloetapowymi testami, np. Q.Cells posiada cztery poziomy kontroli jakości modułów.

Poznaj ofertę naszego sklepu internetowego 

Dodaj komentarz